مقالات مرتبط با بدلیجات

چگونه بدلیجات طلایی را نقره ای کنیم؟

چگونه بدلیجات طلایی را نقره ای کنیم؟

استقبال زیاد مردم از بدلیجات باعث شده تا تنوع در سبک و طرح و رنگ آن‌ها افزایش زیادی پیدا کند‌. ارزش بالا و ظاهر زیبایی که فلز نقره دارد سبب شده تا امروزه بیشتر بدلیجات رنگی نقره‌ای داشته باشند‌. برای اینکه بتوانید بدلیجات طلایی خود را نقره‌ای کنید، راه‌کارهای زیادی وجود دارد. آبکاری نقره فرآیندی پیچیده بوده، که طی آن زیورآلات طلایی به نقره‌ای تغییر رنگ می‌دهند. این رنگ کاملا ثابت است و اگر بدلیجات در مقابل رطوبت و مواد شوینده قرار بگیرند، دچار تغییر رنگ و افت کیفیت نمی‌شوند. انتخاب بهترین نوع آبکاری نقره این امکان را به تولیدکنندگان داده، تا بتوانند زیورآلاتی باکیفیت و رنگ ثابت را روانه بازار کنند.
آبکاری نقره در رنگ‌های مختلفی از جمله نقره‌ای، طلایی و رزگلد صورت می‌گیرد و انتخاب رنگ بستگی به سلیقه افراد دارد. چون بدلیجات طلایی اصولا رنگ ثابتی ندارند و در مجاورت رطوبت به سرعت رنگ ‌رفته و پوسیده ‌می‌شوند، بنابراین بهتر است برای ماندگاری بیشتر آن‌ها از آبکاری نقره استفاده کنید‌. استفاده از رنگ و دستگاه‌های مختلف در فرآیند رنگ کردن بدلیجات طلایی به نقره‌ای سبب شده تا آبکاری با کیفیت‌های مختلفی صورت‌ بگیرد. در آبکاری یا روکش دادن زیورآلات طلایی با نقره، سطح مورد نظر با مواد خالص و درجه یک به گونه‌ای پوشش داده می‌شود که اثری از رنگ سطح زیرین باقی نمی‌ماند و بدلیجات رنگی نقره‌ای و براق پیدا می‌کنند.‌

چگونه بدلیجات طلایی را نقره ای کنیم؟

هرآنچه درباره‌ی آبکاری طلا باید بدانید

رنگ سفید و نقره‌ای به دلیل غلظت بالایی که دارد برای آبکاری بدلیجات بهترین گزینه به شمار می‌رود. برای اینکه رنگ‌آمیزی بدلیجات به بهترین شکل ممکن باشد، باید ابتدا سطح بدلیجات طلایی را از هر گونه آلودگی و زنگ‌زدگی و اکسید شدن تمیز کنید و سطحی صاف و صیقلی داشته باشید. پس از آن فلز نقره با عیار بالا انتخاب و درون کوره حرارت داده می‌شود تا کاملا رقیق شود و بتواند سطح زیورآلات طلایی را به خوبی پوشش دهد‌. در این زمان بدلیجات درون فلز نقره‌ای که آب شده قرار داده می‌شوند و زمانی که سطح آن‌ها به طور کامل پوشش داده شد، از داخل مواد آبکاری شده بیرون آورده می‌شوند.
بدلیجات طلایی که آبکاری شده‌اند پس از سرد شدن رنگی نقره‌ای و براق پیدا می‌کنند. اگر براقیت و درخشش بدلیجات برای شما اهمیت دارد باید آبکاری را با آب رادیوم و طلا انجام دهید. اگر دوام و طول عمر زیورآلات برای شما اهمیت دارد قطعا روکش نقره برای شما بهتربن گزینه است. بدلیجات طلایی پس از افت کیفیت با روکش نقره پوشش داده می‌شوند و شما می‌توانید مجدد از آنها استفاده کنید. ترکیب روکش نانویی با نقره نه تنها استحکام کار را ببشتر می‌کند بلکه باعث براق شدن کار هم می‌شود. کار رنگ آمیزی بدلیجات به صورت کاملا دقیق و ظریف صورت می‌گیرد تا فضایی خالی نماند.

هرآنچه درباره‌ی آبکاری طلا باید بدانید

آبکاری طلا در نقره یعنی چی؟

نقره شباهت زیادی به طلای سفید دارد از آن جهت رنگ کردن زیورآلات طلایی به نقره‌ای با استقبال زیاد مردم مواجه شده است‌. بدلیجات طلایی مدل‌های متنوعی دارند به همین دلیل رنگ کردن آنها کاری زمان‌بر بوده و به دفت زیادی هم نیاز دارد. روکش نقره‌ای رنگی که باعث سفید و براق شدن بدلیجات طلایی می‌شود به کمک فرچه مخصوص هم قابل اجرا بوده که ماندگاری کار را بیشتر می‌کند. برای اینکه آبکاری به صورت کاملا عمقی صورت بگیرد و تمام اجزای زیورآلات را به خوبی پوشش دهد مواد ابتدا به صورت رقیق و پس از آن غلیظ استفاده می‌شود. مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام آبکاری باید به آن توجه کنید استفاده از مواد اولیه خالص و درجه یک است.
رنگ نقره‌ای برگرفته از فلز براق و خاکستری رنگ نقره است که ارزش اقتصادی زیادی هم دارد‌. وقتی این روکش بر روی بدلیجات طلایی قرار می‌گیرد، در واقع ارزش کار را هم بیشتر می‌کند. حرارت دادن زیورآلاتی که آبکاری شده‌اند باعث می‌شود تا رنگ به عمق فلز نفوذ کرده و در مقابل رطوبت و حرارت و حتی مواد شیمیایی هم دوام بیشتری داشته باشد. تبدیل رنگ بدلیجات از طلایی به نقره‌ای سبب شده تا تنوع زیورآلات در بازار بیشتر شود. برای جلوگیری از اکسید شدن مجدد بدلیجات رنگ شده از روکش‌های نانویی استفاده می‌کنند که ظاهر لوازم را هم زیباتر زیباتر براق‌تر می‌کند.
آبکاری طلا و نقره قدمتی پیشینه دارد و این کار در ابتدا به کمک دست و لوازم ساده صورت می‌گرفت اما امروزه به کمک دستگاه‌های ظریف و پیشرفته و با دقت و سرعت بالا صورت‌ می‌گیرد. مهم‌ترین مرحله این کار حرارت دادن مواد اولیه است که باید غلظت مشخصی داشته باشد تا آبکاری نقره با بهترین شکل و با رنگی روشن و شفاف صورت بگیرد و هیچ‌گونه تیرگی نداشته باشد و تمام سطح بدلیجات طلایی به صورت یکدست نقره‌ای شوند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.