مقالات مرتبط با بدلیجات

آیا بدلیجات طلا را می خورد؟

آیا بدلیجات طلا را می خورد؟

از زمانی که طلا با قیمت های صعودی مواجه شده است، اکثر مردم به خرید زیورآلات بدلی روی آورده اند؛ اما خرید زیورآلات بدلی و استفاده از آن در کنار زیورآلات طلای اصل این نگرانی را برای مردم به وجود آورده است که آیا بدلیجات طلا را می خورد یا خیر. شاید شما از قبل یک النگوی طلا دارید که در حال حاضر توانایی خرید النگوی دوم را ندارید اما مشابه بدل آن را پیدا کرده اید. شاید هم یک پلاک گردن دارید اما بودجه خرید زنجیر طلای اصل را ندارید. راه حل، خرید زیورآلات بدلی است. اما نگرانی خورده شدن طلا توسط بدلیجات هم از ذهن شما بیرون نمی رود. ما در این مقاله قصد داریم به صورت کامل به این نگرانی پاسخ دهیم.

آیا بدلیجات طلا را می خورد؟

فلز طلا توسط چه فلزی خورده می شود؟

این که گفته می شود بدلیجات طلا را میخورد یک باور عام است که از لحاظ علمی اثبات نشده است. خورده شدن یک فلز توسط فلزی دیگر یعنی یک واکنش شیمیایی و نتیجه ی یک واکنش شیمیایی یعنی تولید یک ماده جدید! زیورآلات، چه طلا چه بدل در طول شبانه روز با محیط بیرونی در ارتباط اند و آلودگی هوا، گرد و غبار، عرق بدن و دیگر عوامل با نشستن بر روی آن باعث تیرگی و کدر شدن می شود. این به معنی نیست اصل فلز طلا تبدیل به یک ماده جدید شده است. این تیرگی و کدر شدن ناشی از عوامل ذکر شده را بعضی از عموم مردم خوردگی و از بین رفتن طلا تلقی کرده اند که با توجه به ماهیت طلا این امر غیر ممکن است. تیرگی های به وجود آمده روی سطح طلا را روش های تمیز کردن خانگی می توان از بین برد. با این توصیف بهتر است که ماهیت فلز طلا را بررسی کنیم. طلا یک فلز خنثی است و به راحتی با دیگر فلزات واکنش نشان نمی دهد. به خاطر همین ویژگی است که طلا ارزشمند ترین فلز محسوب می شود. اگر جایی شنیدید که طلایی اکسید شده، خاطر جمع باشید که این موضوع صحت ندارد. طلای خالص یک فلز بسیار نرم است و برای استفاده از آن در زیورآلات و جواهرات باید آن را با فلز دیگری ترکیب و آلیاژی از آن را بدست آورد. آلیاژ طلا استحکام لازم برای ساخت زیورآلات را دارد. هر چقدر درصد فلز دوم مثل نقره و مس در آلیاژ طلا بیشتر باشد، احتمال بسیار پایین احتمال اکسید شدن بالا می رود که مربوط به نقره یا مس است نه خود طلا. با این حال این اتفاق در طلای 18 عیار امکان پذیر نیست.

فلز طلا توسط چه فلزی خورده می شود؟

بدلیجات و خورده شدن طلا

در ادامه مقاله قصد داریم که زیورآلات بدلی امروزی را هم بررسی کنیم. امروزه برند های متعدد اصلی و فرعی وجود دارند که بدلیجات تولید می کنند. برند های معروف بدلیجات در رقابت با یکدیگر سعی می کنند با ارتقای روش های آبکاری خود دوام و کیفیت محصولات خود را بالا ببرند. نمونه ای که می توان مثال زد برند ژوپینگ است. اکثر محصولات ژوپینگ از جنس مس با روکش طلای 18 عیار هستند که دوام رنگ آن به اکثر مشتریان بازار بدلیجات اثبات شده است. حتی اگر فرض کنیم طلا در کنار زیورآلات بدلی خورده می شود؛ آبکاری با کیفیت زیورآلات بدلی جلوی این واکنش را می گیرد. پس در انتخاب همیشه سعی کنید با کمی هزینه بیشتر برند های اصیل و با کیفیت را خرید کنید که به صورت کلی نگرانی شما از بابت بدلیجات و خورده شدن طلا برطرف شود. محصولاتی که در وبسایت زودیکا به فروش می رود همگی از برند ژوپینگ هستند و شما می توانید محصولات زودیکا را با خیال راحت کنار دیگر زیورآلات با جنس طلا استفاده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.